Visų reikalas

Informacija

Psichologinis smurtas prieš moteris su negalia: kas tai ir kaip atpažinti?

Pagal 2021 metais atliktą viktimologinį tyrimą, net 93 proc. moterų su negalia teigė bent kartą gyvenime patyrusios psichologinį smurtą. Beveik pusė apklaustųjų tvirtino, kad su juo susiduria kas savaitę, dažniausiai – artimoje aplinkoje.

Psichologinis smurtas – viena iš sunkiau atpažįstamų smurto formų. Jo požymiai iš pradžių gali pasirodyti, kaip nekalti komentarai. Smurtaujantys asmenys naudoja atpažįstamumą apsunkinančias psichologines manipuliacijas (angl. „gaslighting“), kuriomis siekiama pakeisti kito asmens realybės suvokimą, įvykių vertinimą ir įtikinti, kad auka viską išsigalvojo arba pati yra kalta dėl smurto.

Psichologiniu smurtu laikomi žodiniai išpuoliai, kuriais bauginama, taip pat izoliavimas, pajuokimas, galios demonstravimas, žeminimas, pravardžiavimas, grasinimai, kuriais primenami ankstesnio smurto epizodai, sąmoningas asmens ignoravimas ir nepriežiūra, kontroliavimas, su kuo asmuo gali matytis, kokius drabužius dėvėti.

Psichologinis smurtas prieš moteris su negalia išsiskiria specifiniais bruožais – manipuliuojama vaistais, mobilaus judėjimo priemonėmis bei asmens priežiūra. Smurtaujantis asmuo dažnu atveju būna moters partneris ar globėjas, nuo kurio priežiūros ji priklausoma. Psichologinis smurtas pasireiškia:

Gąsdinimu nebepadėti, atiduoti į socialinės globos įstaigą;
Atimant ar patraukiant pagalbines priemones (vežimėlį, ramentus, baltąją lazdelę ir pan.);
Draudžiant naudotis asmeninio asistento ar kitomis socialinėmis paslaugomis;
Moterims su regos negalia – pakeičiant buto baldų ir daiktų išdėstymą taip, kad ji užkliūtų, negalėtų viena orientuotis;
Teigiant, kad moteris su negalia yra nepajėgi priimti sprendimų ir juos priimant už ją;
Nepriežiūra – kai partneris ar globėjas yra abejingas ir visiškai neatliepia poreikių;
Psichologinis smurtas bei manipuliacijos gali stiprėti arba peraugti į kito pobūdžio smurtą, pavyzdžiui fizinį, todėl svarbu kuo skubiau kreiptis pagalbos.

Atmintinė patyrus ar pastebėjus smurtą artimoje aplinkoje:

Skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112
Kreiptis į specializuotos kompleksinės pagalbos centrą tel. +370 700 55516 (emocinė parama, teisinės konsultacijos).