Visų reikalas

Informacija

Ką daryti, jei įtariu smurtą?

Tiek matydami, tiek girdėdami, kaip smurtaujama prieš moterį, dažniausiai pagalvojame, kad tai ne mūsų reikalas, kad tai… „jų“ reikalas: moterų reikalas, policijos reikalas. Toks abejingumas turi kainą – smurtas artimoje aplinkoje yra pagrindinė 16–44 metų amžiaus moterų mirties ir negalios priežastis. Smurtas sukelia mirtį ir sutrikdo sveikatą dažniau nei vėžys ar eismo įvykiai [1].

Jei įtariate smurtą, neignoruokite situacijos. Tylėjimas reiškia pritarimą smurtautojo veiksmams ir smurto palaikymą.

FIZINIO SMURTO ATVEJU, jeigu manote, kad situacija yra kritinė moters sveikatai, iš pradžių leiskite smurtautojui suprasti, kad atkreipėte dėmesį į jo veiksmus (skambutis į duris, šūktelėjimas) – dažnai to užtenka, kad jis liautųsi. Vėliau praneškite apie tai policijai skubios pagalbos numeriu 112. Jokiu būdu neatsakykite į smurtą smurtu.

Jei girdite riksmus, šaukimą, smūgio garsus, mėtomus daiktus ir kitokį triukšmą, panašų į smurtą, neignoruokite. Skambutis į duris arba šūktelėjimas gali būti puiki priemonė smurtautojo dėmesiui atkreipti ir padėti sustabdyti konkretų incidentą. Visada skambinkite policijai. Nepatartina eiti patiems / pačioms ir bandyti kištis asmeniškai. Taip rizikuojate patys /pačios patirti smurtą bei sukelti pavojų smurtą išgyvenančiam žmogui. Smurtautojas gali vėliau atkeršyti savo aukai. Radę tinkamą progą galite pabandyti pasikalbėti su smurtą patiriančiu asmeniu. Visuomet tai darykite diskretiškai ir asmeniškai, kad nematytų kiti asmenys. Niekada nespauskite asmens, jei ji/jis nenori su jumis kalbėti. Kaip kalbėti su smurtą galimai patiriančiu asmeniu daugiau informacijos rasite skyrelyje „Kaip padėti artimam žmogui, patiriančiam smurtą“.

KITAIS ATVEJAIS, jei žmogus jums nepasako, bet įtariate, kad ji(s) patiria smurtą, galite susisiekti su socialinėmis tarnybomis arba policija – geriau apsidrausti pranešant nei vėliau gailėtis, jog to nepadarėte.