Visų reikalas

Informacija

Kaip atpažinti smurtą prieš žmones su intelekto negalia ir padėti?

Skaičiuojama, kad Lietuvoje gyvena beveik 30 tūkst. žmonių su intelekto negalia, o daugeliui jų pagalba reikalinga kone kasdien. Kasdieniai šių žmonių iššūkiai skiriasi, tačiau specialistai sutinka, kad viena opiausių problemų yra smurtas ir jo atpažinimas.

Pasak Danos Migaliovos, dėl priklausomybės nuo kitų asmenų, žmonės su intelekto negalia paprastai yra linkę pasitikėti aplinkiniais ir todėl dažniau susiduria su didesniu pažeidžiamumu.

Smurtą priima kaip duotybę

„Lengvą sutrikimo laipsnį turintys žmonės labai mažai skiriasi nuo žmonių be negalios, tačiau, neturėdami reikiamos pagalbos, jie dažnai tampa smurto, prekybos žmonėmis ar kitokio išnaudojimo aukomis. Vidutinį intelekto sutrikimą turintys žmonės jau negali abstrakčiai mąstyti, savarankiškai gyventi, tad dažniausiai gyvena su tėvais namuose arba socialinės globos įstaigose. Žymų intelekto sutrikimą turintys kartu dažnai kenčia ir nuo įvairių kitų negalių, tad beveik visada gyvena šeimose, pagalba jiems yra reikalinga ištisą parą“, – pasakoja D. Migaliova.

Pasak jos, žmonės su intelekto negalia gali lengvai tapti nusikaltėlių taikiniu, o taip pat ypač dažnai išgyvena ir smurto artimoje aplinkoje atvejus, kurių, deja, patys atpažinti nepajėgia.

„Labai dažnai net ir lengvo ar vidutinio sutrikimo laipsnio negalią turintys žmonės net nesupranta, kad prieš juos yra smurtaujama, galvoja, kad taip ir turi būti. Negaudami pagalbos jie labai dažnai pasiduoda kitų žmonių įtakai, patiria ekonominį, seksualinį išnaudojimą, tampa ir nusikaltėlių iš išorės taikiniais“, – teigia D. Migaliova.

Moterys – dar didesnėje rizikoje

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos visuomenės apklausa atskleidė, kad 4 iš 10 šalies gyventojų sutinka, kad moterys su intelekto ar psichosocialine negalia pačios išprovokuoja smurtą prieš save. Anot apklaustųjų, šios moterys, labiau nei kitos, prabildamos apie smurtą yra linkusios „sutirštinti spalvas“.

Dar labiau šokiruoja tai, kad 48 proc. apklaustųjų sutinka, kad moteriai su intelekto negalia galima nutraukti nėštumą be jos pačios sutikimo. Tai, D. Migaliovos teigimu, gali būti susiję su informacijos stoka ir vyraujančiais stereotipiniais požiūriais.

Kaip atpažinti ir padėti?

Smurto prieš žmones su negalia rūšys gali būti labai įvairios ir ne visas jas galima atpažinti iš pirmo žvilgsnio. Visgi, yra požymių, kurie gali aiškiai atskleisti, kad intelekto negalią turintis žmogus patiria smurtą.

„Perdėtas potraukis priešingos lyties žmonėms, perdėtas noras prisiliesti ar nusirenginėjimas viešose vietose gali simbolizuoti apie žmogaus patiriamą seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Dar viena smurto rūšis – nepriežiūra. Ji gali būti atpažįstama iš netvarkingos išvaizdos, nešvarių drabužių, ypač kalbant apie sunkesnes negalias turinčius žmones. Į tai svarbu atkreipti dėmesį“, – sako D. Migaliova.

Pastebėjus šiuos ar kitus nerimą keliančius signalus, D. Migaliova skatina nebijoti ir nebūti abejingiems.

Atmintinė patyrus ar pastebėjus smurtą artimoje aplinkoje:

  • Skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112
  • Kreiptis į specializuotos kompleksinės pagalbos centrą tel. +370 700 55516 (emocinė parama, teisinės konsultacijos).