Visų reikalas

Informacija

Temų sąrašas

Paslaugų teikimas moterims su regos negalia

Regos negalia – visiškas arba dalinis negalėjimas priimti regimąją informaciją. Aklaisiais vadinami asmenys, kurie visiškai negali matyti, o silpnaregiais – turintys ribotą galimybę matyti, galintys matyti tik regėjimo lauko centrą arba pakraščius, turintys daltonizmą (spalvinės regos sutrikimą).

Kokie yra specifiniai smurto prieš moteris su regos negalia požymiai?

  • Prieigos prie išmaniojo telefono ir (arba) kompiuterio ribojimas, prietaiso / prietaisų atėmimas.
  • Baltosios lazdelės naudojimo ribojimas, slėpimas, atėmimas.
  • Daiktų perstumdymas, perkėlimas iš nuolatinės vietos siekiant sutrikdyti arba sukelti pavojų susižeisti.
  • Sekimas vaizdo stebėjimo kameromis (nors toks persekiojimas gali būti pasitelkiamas ir prieš moteris be negalios, regos negalia sudaro palankesnes sąlygas smurtautojui).
  • Grasinimas palikti arba moters su regos negalia palikimas nepažįstamoje vietoje.
  • Melagingos informacijos apie aplinką teikimas sukeliant baimę ar galimai neadekvačias moters reakcijas ir veiksmus. Pavyzdžiui, pasakymas, kad kieme vyksta statybos ir į jį eiti nereikėtų, gąsdinimas, kad vaiko oda pasidengusi dėmėmis ir jam reikalinga skubi pagalba, siekiant sumenkinti moters gebėjimą rūpintis vaiku.
  • Vertimas elgetauti.

Fizinės aplinkos pritaikymas

Aklieji aplinkoje orientuojasi pasitelkdami klausą, lytėdami rankomis ir naudodamiesi baltąja lazdele.

Naudodami (-os) baltąsias lazdeles, aklieji (-osios) tikrina aplinką aplink save, identifikuoja galimas kliūtis, randa kelią. Būtent šį pagalbinį įrankį naudojantiems žmonėms yra skirtos taktilinės plytelės, kurias galite pastebėti pėsčiųjų takuose, kai kuriose ligoninėse, autobusų bei traukinių stotyse. Specialų reljefą turinti danga ne tik prisideda prie aklųjų saugumo, bet ir užtikriną didesnį savarankiškumą – galimybę patiems / pačioms keliauti, lankytis norimose vietose, nuvykti į bankus, poliklinikas ir pan.

Ką galima padaryti siekiant pritaikyti aplinką moterims su regos negalia?

  • Užtikrinti, kad moterims priimti skirtose patalpose (specializuotos kompleksinės pagalbos centruose, krizių centruose, socialinių paslaugų centruose, apnakvindinimo ar apgyvendinimo vietose ir pan.) būtų įrengti taktiliniai takai, plytelės. Keisti visą grindų dangą gali būti labai brangu, tačiau tam, kad aplinka būtų pritaikyta asmenims su regos negalia, galima rinktis priklijuojamas taktilines dangas, juosteles bei įspėjamuosius taškus.
  • Užtikrinti gerą patalpų apšvietimą, kuris nesukuria ryškių šešėlių.
  • Žymėti laiptus ryškia kontrastine juosta.
  • Jei siekiant patekti į pastatą reikia naudotis telefonspyne (domofonu), užtikrinti, kad prietaisas turėtų didelius iškilius mygtukus, kurie šviečia arba yra didelis kontrastas tarp skaičiaus ir fono, yra pažymėti ir Brailio raštu. Pateikite informaciją apie telefonspynę savo interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose, „Google“ paieškos sistemoje arba informuokite telefonu, kad atvykusi moteris žinotų, ko tikėtis.

Informacijos pritaikymas

Paslaugų teikimas smurtą patyrusioms moterims su regos negalia ypatingas tuo, kad reikalingas ne tik aplinkos, bet ir informacijos pritaikymas.

Lankstinukai, skrajutės bei kita įprasta spausdinta medžiaga nėra prieinama asmenims su regos negalia ir turintiems sunkesnių regos sutrikimų. Šių asmenų galimybės gauti informaciją yra sąlygojamos technologijų: įgarsintų tekstų, prieigos prie ekrano skaitymo įrangos ir įtraukaus interneto svetainių, dokumentų dizaino. Tai reiškia, kad informacija apie galimas gauti paslaugas nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje asmenims su regos negalia turėtų būti pritaikyta atitinkamai – puslapis nuskaitomas ekrano skaitymo programomis, medžiaga pateikiama kaip paveikslėlis su alternatyviu tekstu, vengiama skenuotų dokumentų ir pan.

Pavyzdžiui, emocinės pagalbos moterims linijos telefono numeris, nurodytas tik paveikslėlyje, nebus prieinamas moterims su regos negalia.

Nors ekrano skaitymo programos darosi vis svarbesnės aklųjų kasdieniame gyvenime, informacija Brailio raštu vis dar gali būti aktuali, kadangi ne visi aklieji gali naudotis išmaniaisiais telefonais ir / arba kompiuteriais.

Ką galima padaryti siekiant pritaikyti informaciją moterims su regos negalia?

  • Smurtą patyrusioms moterims teikiamas vizitines korteles su pagalbos telefonais papildyti informacija Brailio raštu.
  • Parengti moterims dalijamą spausdintą medžiagą apie teikiamas paslaugas, smurtą artimoje aplinkoje ir pan. Brailio raštu.
  • Užtikrinti, kad interneto svetainė atitiktų prieinamumo standartus. Dėl informacinės aplinkos pritaikymo konsultuoja Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ekspertai (-ės). Dėl konsultacijų ir interneto svetainių testavimo galite kreiptis el. paštu centras@lass.lt arba telefonu +370 526 24866.
  • Kuriant interneto svetaines, lankstinukus ir bet kokią kitą vizualinę medžiagą užtikrinti, kad ji būtų kuo labiau prieinama silpnaregiams (-ėms). Tai reiškia, kad teksto šriftas turėtų būti didelis ir paprastas, pavyzdžiui, „Arial“, „Calibri“ ar Brailio instituto sukurtas „Atkinson Hyperlegible“, kontrastas tarp teksto ir fono – kuo didesnis, margos iliustracijos nesusilietų su tekstu ir pan. Daugiau apie skaitmeninės aplinkos prieinamumo didinimą galite skaityti leidinyje „Internetas visiems“.

Kaip teikti paslaugas moteriai su regos negalia?

  1. Užtikrinkite privačias konsultacijas. Svarbu, kad moteris su regos negalia galėtų pasinaudoti privačia konsultacija, kurioje nedalyvautų ar kurios slapta nesiklausytų jos sutuoktinis, partneris arba kitas potencialus smurtautojas.
  1. Tinkamai pasirenkite susitikimui. Prieš susitikimą su moterimi, turinčia regos negalią, ne tik nurodykite jai įprastas detales (laiką ir vietą), bet ir įsitikinkite, kad moteris gerai žino susitikimo vietą. Paklauskite, ar reikėtų pagalbos atvykstant, susitarkite, kaip ir kur ją pasitiksite.
  1. Užtikrinkite kelis smurtautojo (-os) identifikavimo būdus. Smurtą patyrusios moterys su regos negalia dažnokai negali identifikuoti smurtautojo pagal išvaizdą, todėl svarbu pasitelkti ir nevizualinius smurtautojo atpažinimo būdus.
  1. Informuokite apie savo veiksmus. Nebaikite pokalbio ir neišeikite iš patalpos apie tai neinformavusi (-ęs) moters, su kuria kalbėjote. Taip pat aiškiai komunikuokite, jei pokalbio metu jums prireikia kolegės (-os) arba kito žmogaus pagalbos. Nebandykite su ja / juo bendrauti mimikomis ar gestais, nes moteris su regos negalia tai pajus – sukelsite įtarimų ir mažinsite pasitikėjimą.
  1. Duokite aiškias instrukcijas ir padėkite rasti objektus. Jei moteriai su negalia reikia pasinaudoti tualetu, pasiimti paltą iš spintos, rasti laiptus ar pan., neužtenka pamoti ranka ir pasakyti, kad reikiamą objektą ji ras ten. Pasistenkite nurodyti kryptis arba pokyčius aplinkoje nuo tiksliau, pavyzdžiui: „Durys į tualetą yra koridoriaus gale kairėje“, „Tuoj koridoriuje bus laiptelis žemyn“, „Už kelių žingsnių prieš mus bus slenkstis“. Norint parodyti  moteriai su regos negalia, kur yra kėdė, turėklai ar kitas reikiamas objektas, uždėkite ant to objekto moters ranką, tačiau atsiklauskite ir informuokite prieš atlikdama (-as) tokį veiksmą.
  2. Neribokite moters savarankiškumo. Neimkite moters su regos negalia už peties arba rankos, norėdama (-as) jai padėti rasti kelią, užlipti laiptais, palydėti, nepaduokite jos padėtų daiktų. Asmenys su regos negalia yra įpratę naviguoti erdvėje nematydami, todėl suteikdama (-as) neprašytą pagalbą galite sumenkinti moters savivertę ir priversti ją jaustis nevisaverte. Geriau pasiklauskite, ar jai yra reikalinga kokia nors pagalba, ir elkitės atitinkamai.
  3. Elkitės atsakingai su šunimis pagalbininkais. Šie šunys yra išdresuoti ir jaučiasi atsakingi už savo šeimininkus – palydėjimas yra jų darbas. Netrikdykite šuns, nežaiskite su juo ir neglostykite. Jei šunį pagalbininką turinčiai moteriai ir iš jūsų yra reikalinga palydėjimo pagalba, eikite iš kitos pusės nei šuo.
  1. Gyvo pokalbio metu nepamirškite, kad moteris jūsų nemato:
    • nenustebkite, jei neregė arba silpnaregė jums kalbant yra nusisukusi arba sėdi palenkusi galvą – ji įdėmiai klausosi, tačiau regos sutrikimai trukdo jai palaikyti akių kontaktą;
    • savo reakcijas ir susidomėjimą išreikškite balsu, pavyzdžiui, sakydama (-as) „supratau“, „aišku“ ir pan.;
    • žmonės su regos sutrikimais girdi gerai, todėl bendraujant šaukti nereikia.