Visų reikalas

Informacija

Patyriau seksualinį priekabiavimą. Ką daryti?

Seksualiniu priekabiavimu laikomas nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu. Šio elgesio tikslas arba poveikis yra pakenkti asmens orumui, sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią, ar įžeidžiančią aplinką.

Asmeninės pastangos apsiginti

Asmeninės pastangos ne visada gali sustabdyti priekabiavimą, bet pradėkite nuo to, ypač, jei nuspręsite vėliau imtis kitų priemonių. Ką daryti?

  • Pirmiausia išreikškite tokio elgesio nepageidaujamumą – žodžiu pasakykite, kad toks bendravimas, elgesys, komentaras ar kitas veiksmas jums nepriimtinas ir nepatinka. Gali būti, kad priekabiautojas nesuvokia, kad pasakytos replikos, užuominos, anekdotai jus įžeidžia, žemina, kad jūs jaučiatės nepatogiai.
  • Paprašykite, kad priekabiautojas liautųsi. Galite pasikviesti ką nors iš bendradarbių / bendramokslių ar kitų žmonių, kuriais pasitikite, dalyvauti pokalbyje su priekabiautoju. Esant reikalui, taip pat turėsite liudytoją.
  • Kalbėkite ramiu tonu, drąsiai, užtikrintai.
  • Galite priekabiautojui parašyti. Raštu aiškiai ir tiksliai išdėstykite savo nuostatas dėl jo elgesio ir nurodykite, kada ir kur su jumis buvo pasielgta nederamai. Svarbu neperdėti, vengti pernelyg emocingo kalbėjimo, neanalizuoti jo elgesio motyvų ar jausmų. Nepamirškite išsaugoti savo laiško kopijos, geriau ją laikyti ne darbo vietoje.
  • Nesuteikite priekabiautojui papildomų šansų jus trikdyti. Pakartokite, jei reikia, apie elgesio nepriimtinumą.
  • Įspėkite, kad jei priekabiavimas nesibaigs – pranešite apie tai jo vadovui / vadovei.
  • Papasakokite apie tokį elgesį kitam žmogui – bendradarbiui ar bendradarbei, kartu studijuojantiems asmenims. Vėliau gali būti naudinga turėti liudininkų ir apie situaciją žinančių žmonių.

Užfiksuokite ir rinkite įrodymus

Jei svarstote imtis priemonių dėl priekabiautojo veiksmų – labai svarbu išsaugoti visus galimus įrodymus.

  • Išsaugokite visas jums siųstas žinutes, pokalbius, laiškus, kuriuose užfiksuotas priekabiavimo elgesys, gautas dovanas, nuotraukas, piešinius bei kitą medžiagą, kurią gavote iš priekabiautojo.
  • Užfiksuokite skambučių ir žinučių gavimo laiką ir dažnumą.
  • Įrašykite pokalbius.
  • Veskite dienoraštį. Stenkitės kiekvieną įvykį detaliai aprašyti. Jei rašote ranka, sunumeruokite lapus, kad niekas negalėtų nei įsegti papildomų lapų, nei jų išplėšti arba pakeisti kitais. Saugokite užrašus ne darbo vietoje. Svarbu užrašyti ir pasižymėti šiuos dalykus:
    • datą, vietą, detales, priekabiautojo pasakytus žodžius, parodytus gestus ar atliktus veiksmus.
    • Kokiomis aplinkybėmis ir kiek kartų patyrėte priekabiavimą.
    • Galinčių paliudyti asmenų vardus, pavardes.
    • Jūsų emocinę ir fizinę reakciją priekabiavimo metu ir po jo.
  • Aprašykite savo veiksmus, kurių ėmėtės, norėdama nutraukti priekabiavimą. Pasižymėkite visas svarbiausias detales – kada, kokiomis priemonėmis kalbėjotės arba pranešėte priekabiautojui apie jo veiksmų nepageidaujamumą, su kuo apie tai kalbėjotės, kada pranešėte vadovei (-ui), kokiu būdu ir pan.
  • Pasižymėkite visus susitikimus su psichologe (-u) ir gydytoja (-u) arba kitais specialistais (-ėmis), jei kreipėtės pagalbos.

Venkite tiesioginių susitikimų be kitų asmenų

Pasistenkite be kitų asmenų nesusitikti su priekabiaujančiu asmeniu, nedalyvauti susitikimuose, kuriuose esate dviese.

Praneškite atsakingiems asmenims

Praneškite savo vadovei arba vadovui, kai priekabiauja kolega ar bendramokslis. Tiek darbdavys / darbdavė, tiek švietimo įstaigos vadovė / vadovas privalo imtis priemonių, kad darbuotoja(s) ar įstaigoje besimokantis asmuo nepatirtų seksualinio priekabiavimo ar kitokio priekabiavimo dėl asmens lyties, negalios, amžiaus ir kitų Lygių galimybių įstatyme numatytų pagrindų.

Praneškite atsakingoms institucijoms

Jeigu prie jūsų priekabiauja vadovas / vadovė, apie elgesį praneškite atsakingoms institucijoms. Pavyzdžiui, jei priekabiauja mokyklos direktorius, apie jo elgesį praneškite savivaldybės administracijai; arba jei priekabiauja viešosios įstaigos vadovas – atsakingai institucijai ir jos atstovams.

Jeigu kreipėtės į atsakingą asmenį, bet pagalbos nesulaukėte, kreipkitės į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Jei nesate tikra(s), ar tai, ką patyrėte, yra seksualinis priekabiavimas – pasikonsultuokite su Tarnybos darbuotojomis (-ais).

Dėl seksualinio priekabiavimo taip pat galima pasikonsultuoti su nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis lyčių lygybės srityje.

Darbovietės veiksmai sprendžiant situaciją

  • Stiprinti nulinės tolerancijos seksualiniam priekabiavimui ir priekabiavimui dėl lyties (ir kitų asmens tapatybės bruožų) kultūrą darbovietėje. Pavyzdžiui, didinant darbuotojų kompetencijas atpažinti ir reaguoti į priekabiavimą, organizuojant mokymus, diegiant lygių galimybių politikos priemones.
  • Informaciją apie kiekvieną galimo priekabiavimo atvejį traktuoti rimtai ir nedelsiant imtis priemonių tiriant situaciją bei suteikiant paramą ir palaikymą apie tokį elgesį pranešusiems asmenims.
  • Sukurti galimybes apie galimą seksualinį priekabiavimą ir priekabiavimą pranešti anonimiškai.

Siekiant išvengti seksualinio priekabiavimo ir priekabiavimo dėl kitų tapatybės bruožų, visi darbuotojai turėtų žinoti, koks elgesys darbovietėje laikomas netinkamu. Darbovietė turėtų turėti aiškias taisykles ir priekabiavimo prevencijos politiką, bei su šiais dokumentais supažindinti visus darbuotojus, reguliariai vykdyti mokymus šia tema.

Ką daryti, jei esu seksualinio priekabiavimo liudininkė (-as)?

Jei įtariate ar pastebėjote seksualinį priekabiavimą, svarbiausia – neignoruoti situacijos.

  • Pakalbėkite su seksualinį priekabiavimą patiriančiu asmeniu. Paklauskite, kaip žmogus jaučiasi, parodykite savo paramą ir nepritarimą priekabiautojo(s) veiksmams.
  • Patarkite pranešti apie priekabiavimą vadovei / vadovui ar atsakingiems asmenims.
  • Pasižymėkite svarbią informaciją apie priekabiautojo(s) veiksmus – datą, laiką, vietą, aplinkybes. Ši informacija gali būti labai naudinga, jei priekabiavimą patyręs asmuo nuspręs pranešti apie situaciją. Jūsų liudijimas gali būti labai svarbus.
  • Jei priekabiavimą patyrusi kolegė / kolega nenori pranešti apie priekabiavimą, tai galite padaryti jūs. Prieš tai būtina įvertinti, kaip nepakenkti aukai.
  • Pasidomėkite situacijos sprendimu. Jei apie priekabiavimą pranešėte, bet jokių veiksmų nebuvo imtasi, nebijokite situacijos paviešinti plačiau ir kreiptis į aukščiausios lygmens vadovę / vadovą, atsakingas institucijas.

Teisinis reglamentavimas Lietuvoje ir pasekmės už seksualinį priekabiavimą

Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas bei Lygių galimybių įstatymas numato, kad darbdaviai, švietimo ir mokslo įstaigos privalo užtikrinti, kad darbuotojai, mokiniai ir studentai nepatirtų seksualinio priekabiavimo. Lygių galimybių įstatymas taip pat numato, kad prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo užtikrinti, kad prie vartotojų nebūtų seksualiai priekabiaujama.

Pagal įstatymus, reguliuojančius lygių galimybių sritį, įrodinėjimo pareiga taikoma apskųstajam. Tai reiškia, kad apskųstasis turi įrodyti, kad seksualiai nepriekabiavimo prie apie tokį elgesį pranešusio asmens.

Darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai nepatirtų seksualinio priekabiavimo. Darbdavys gali priekabiavusį asmenį atleisti be įspėjimo ir nemokėti išeitinės išmokos.

Seksualiai priekabiavęs žmogus gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, jei priekabiavo prie sau pavaldaus asmens. Už tai gali grėsti piniginė bauda, laisvės apribojimas arba areštas.

Jei seksualinį priekabiavimą patyręs žmogus kreipiasi į teismą civilinio proceso tvarka, priekabiavusiam asmeniui gali būti priteistas turtinės ir / ar neturtinės žalos atlyginimas.